21st - 31st January 2019       #gibchess

Prizewinners - Masters

Masters, Tuesday 23 - Thursday 1 February

Place   Title Surname First Name Rtg Score
1   GM Nakamura Hikaru 2781 7.5
2   GM Rapport Richard 2700 7.5
3   GM Vachier-Lagrave Maxime 2793 7.5
4 Winner GM Aronian Levon 2797 7.5
5   GM Vitiugov Nikita 2732 7.5
6   GM Adams Michael 2709 7.5
7   GM Le Quang Liem 2737 7.5
8 ACP GM Howell David W L 2682 7
9 Rtg GM Gupta Abhijeet 2610 7
10 Rtg GM Debashis Das 2501 7
11 ACP GM Oparin Grigoriy 2607 7
12   GM Duda Jan-Krzysztof 2724 7
13   GM Wang Hao 2711 7
14   GM Vocaturo Daniele 2609 7
15   GM Gelfand Boris 2697 7
16   GM Sethuraman S.P. 2646 7
17   GM Sutovsky Emil 2673 7
18   GM Dubov Daniil 2694 7
19 Rtg   Henderson De La Fuente Lance 2429 7
20 Rtg GM Kobo Ori 2477 7
21   GM Cheparinov Ivan 2699 7
22   GM Narayanan S. L. 2573 7
23   GM Motylev Alexander 2673 7
24   GM Epishin Vladimir 2536 7
25   GM Bindrich Falko 2605 7
26   GM Antipov Mikhail Al. 2588 6.5
27   GM Gledura Benjamin 2612 6.5
28   GM Grandelius Nils 2647 6.5
29   GM Mikhalevski Victor 2538 6.5
30   GM Cramling Pia 2449 6.5
31   FM Esipenko Andrey 2571 6.5
32   GM Deac Bogdan-Daniel 2549 6.5
33   GM Venkatesh M.R. 2445 6.5
34   GM Navara David 2749 6.5
35   GM Ivanchuk Vassily 2726 6.5
36   GM Lalith Babu M R 2542 6.5
37   GM Tregubov Pavel V. 2575 6.5
38   GM Saric Ivan 2664 6.5
39   GM Harikrishna P. 2745 6.5
40   GM Akobian Varuzhan 2647 6.5
41   GM Svane Rasmus 2595 6.5
42   GM Swapnil S. Dhopade 2533 6.5
43   GM Lagno Kateryna 2556 6.5
44   IM Prasanna Raghuram Rao 2458 6.5
45   GM Gopal G.N. 2593 6.5
46   IM Nihal Sarin 2524 6.5
47   GM Kollars Dmitrij 2505 6.5
48   GM Kaidanov Gregory 2548 6.5
49   GM Bosiocic Marin 2628 6.5
50   IM Batsiashvili Nino 2504 6
51   GM Pichot Alan 2552 6
52   IM Dragnev Valentin 2466 6
53   GM Peralta Fernando 2559 6
54   GM Perez Ponsa Federico 2553 6
55   GM Antal Gergely 2522 6
56   GM Sandipan Chanda 2579 6
57   IM Kozak Adam 2418 6
58   GM Lei Tingjie 2531 6
59   GM Buhmann Rainer 2587 6
60   IM Xu Yi 2482 6
61   GM Huzman Alexander 2561 6
62   GM Gunina Valentina 2502 6
63   IM Haria Ravi 2374 6
64   GM Ju Wenjun 2572 6
65   GM Papp Gabor 2607 6
66   FM Tate Alan 2358 6
67   GM Muzychuk Anna 2571 6
68   GM Donchenko Alexander 2580 6
69   IM Zanan Evgeny 2482 6
70   FM Bakalchuk Johnatan 2400 6
71   GM Salomon Johan 2476 6
72   GM Banusz Tamas 2641 6
73   GM Georgiev Kiril 2623 6
74   GM Michalik Peter 2553 6
75   FM Merario Alarcon Andres 2298 6
76   IM Paehtz Elisabeth 2464 6
77   GM Anton Guijarro David 2666 6
78   GM Cuenca Jimenez Jose Fernando 2489 6
79   IM Yankelevich Lev 2456 6
80   IM Docx Stefan 2442 6
81   GM Gagare Shardul 2494 5.5
82   GM Moussard Jules 2571 5.5
83   FM Prithu Gupta 2373 5.5
84   GM Grigoriants Sergey 2568 5.5
85   IM Hemant Sharma (Del) 2348 5.5
86   GM Muzychuk Mariya 2540 5.5
87   IM Saduakassova Dinara 2470 5.5
88   GM Short Nigel D 2681 5.5
89   IM Sonis Francesco 2425 5.5
90   IM Perez Garcia Rodney Oscar 2320 5.5
91   GM Steinberg Nitzan 2512 5.5
92   IM Praggnanandhaa R 2515 5.5
93   IM Mohammad Nubairshah Shaikh 2380 5.5
94   WGM Goryachkina Aleksandra 2493 5.5
95   GM Baron Tal 2548 5.5
96   GM Dvirnyy Danyyil 2534 5.5
97   GM Moroni Luca Jr 2547 5.5
98   IM Mkrtchian Lilit 2378 5.5
99   GM Huschenbeth Niclas 2587 5.5
100   GM Blomqvist Erik 2502 5.5
101   IM Christiansen Johan-Sebastian 2492 5.5
102   GM Stefanova Antoaneta 2489 5.5
103   IM Swayams Mishra 2432 5.5
104   WGM Paramzina Anastasya 2225 5.5
105   FM Gavrilescu David 2437 5.5
106   WGM Hoolt Sarah 2400 5.5
107   WGM Gara Ticia 2331 5.5
108   GM Studer Noel 2476 5.5
109   IM Grinberg Eyal 2448 5.5
110   IM Erenberg Ariel 2382 5.5
111   IM Suarez Gomez Julio 2486 5.5
112   GM Kosteniuk Alexandra 2561 5.5
113   GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2554 5.5
114   GM Solomon Kenny 2420 5.5
115   FM Blohberger Felix 2367 5.5
116   IM Cawdery Daniel 2446 5.5
117   GM Khotenashvili Bela 2486 5.5
118   FM Perez Flavio 2279 5.5
119   IM Sukandar Irine Kharisma 2387 5.5
120   FM Bjerre Jonas Buhl 2367 5.5
121   IM Martinez Martin David 2399 5.5
122   IM Bellahcene Bilel 2494 5.5
123     Bopp Thomas 2154 5.5
124   GM Bellon Lopez Juan Manuel 2334 5
125   GM Iturrizaga Bonelli Eduardo 2650 5
126   FM De Haan Eric 2304 5
127   IM Lou Yiping 2462 5
128   FM Lombaers Peter 2345 5
129   IM Gaehwiler Gabriel 2428 5
130   IM Vega Gutierrez Sabrina 2427 5
131   IM Melia Salome 2404 5
132   GM Larino Nieto David 2464 5
133   GM Dzagnidze Nana 2522 5
134   IM Ladron De Guevara Pinto Paolo 2427 5
135   IM Raja Harshit 2427 5
136   FM Goriatchkin Jouri 2310 5
137   IM Mannion Stephen R 2285 5
138   IM Cernousek Lukas 2468 5
139   GM Tarjan James 2432 5
140   WGM Papp Petra 2324 5
141   IM Perez Garcia Alejandro 2357 5
142   GM Libiszewski Fabien 2530 5
143   IM Stark Lars 2381 5
144   IM Renman Nils-Gustaf 2350 5
145   IM Batchimeg Tuvshintugs 2398 5
146   WIM Nandhidhaa Pv 2238 5
147   IM Shachar Ehud 2401 5
148   GM Akesson Ralf 2443 5
149   WIM Sahl Sheila Barth 2178 5
150   IM Wallace John Paul 2415 5
151   IM Almagro Llamas Pablo 2479 5
152   IM Devereaux Maxim L 2370 5
153   IM Pigott John C 2418 5
154     Villar Reymundo Juan Antonio 2121 5
155   IM Povah Nigel E 2310 5
156     Pinho Paulo 2186 5
157   CM Bozinovic Boban 1972 5
158   IM Gara Anita 2350 4.5
159   FM Sadhwani Raunak 2321 4.5
160   IM Padmini Rout 2325 4.5
161   FM De Francesco Klaus 2287 4.5
162   FM Gandrud Vegar Koi 2346 4.5
163   IM Esserman Marc 2446 4.5
164   IM Mohota Nisha 2269 4.5
165   IM Lazarne Vajda Szidonia 2362 4.5
166   GM Paehtz Thomas 2356 4.5
167   GM Zhukova Natalia 2438 4.5
168   FM Lopez Mulet Inigo 2318 4.5
169   IM Wemmers Xander 2430 4.5
170   WIM Tejaswini Sagar 2081 4.5
171   WFM Movileanu Daniela 2163 4.5
172   FM Horvath Dominik 2329 4.5
173   WIM Garcia Martin Marta 2323 4.5
174     Oglaza Oskar 2245 4.5
175   IM Keymer Vincent 2408 4.5
176   FM Yoo Christopher Woojin 2254 4.5
177   FM Gavilan Diaz Mario 2251 4.5
178   FM Serarols Mabras Bernat 2235 4.5
179   FM Antova Gabriela 2260 4.5
180   CM Coleman David J 2055 4.5
181     Pabalan Rocky 2098 4.5
182     Weisbuch Udi 2177 4.5
183   WIM Heinemann Josefine 2270 4.5
184     Barrenechea Bahamonde Gustavo 2127 4.5
185   WGM Rapport Jovana 2305 4.5
186   IM Ranaivoharisoa Alain 2142 4.5
187   FM Van Zyl-Rudd Jack 2197 4.5
188     Guthrie David 2181 4.5
189     Lochte Thomas 2169 4.5
190   GM Edouard Romain 2613 4
191   IM Santos Ruiz Miguel 2510 4
192   WIM Richards Heather S 2223 4
193   FM Plotkin Victor 2242 4
194   WGM Maisuradze Nino 2234 4
195     Berrocal Ruiz Valentin 2068 4
196     Spence David J 2127 4
197     Pein Jonathan 2153 4
198   FM Jessel Stephen 2342 4
199     Gonzalez Gonzalez Alfonso 2192 4
200     Bliumberg Vladislav 2276 4
201     Maloberti David 2148 4
202     Roman Lopez Jesus 2008 4
203   FM Kvisla Johannes Luangtep 2234 4
204     Lercel Michal 2252 4
205   IM Meszaros Andras 2258 4
206   WFM Hapala Elisabeth 2097 4
207     Barthel Ansgar 2187 4
208   FM Smith Andrew Philip 2111 4
209     Bendayan Claros Aaron 2191 4
210   WIM Gagare Shalmali 2001 4
211     Janiszewski Maciej 2029 4
212   FM Bergstrom Rolf 2276 4
213     Veltkamp Gerben 2123 4
214     Barraza Caracuel Ignacio 2185 4
215     Cherigui Mourad 1892 4
216     Sanjuan Garcia Miguel 2019 4
217     Safarian Alek 2006 4
218   CM Walton Alan J 2194 4
219     Hamer Martyn 2020 4
220     Cramling Bellon Anna 1978 4
221     Arroyo Rodriguez Jesus 2057 4
222     Mayank Pal 1834 4
223   IM Quillan Gary 2340 3.5
224   GM Ibarra Jerez Jose Carlos 2577 3.5
225   IM Bellin Robert 2343 3.5
226     Midonet Matthieu 2213 3.5
227     Verneuil Pascal 2159 3.5
228     Sajjadi Kimiya 1911 3.5
229     Suez-Panama Gilles 1959 3.5
230   WCM Avila Fraire Ameyalli 2014 3.5
231     Semprun Martinez Fernando 2209 3.5
232     Obiamiwe Paul 1891 3.5
233     Stewart Ashley 2120 3.5
234   WFM Chibnall Alana 1906 3.5
235     Bryant Richard B E 2016 3.5
236     Marder Simon 2054 3.5
237     Bolt Graham 2094 3.5
238     Lochte Szilvia 1862 3.5
239     Klementys Jerzy 1739 3.5
240     Longa Yauca Javier 2198 3
241   WFM Cholleti Sahajasri 2083 3
242   IM Estrada Nieto Julian 2222 3
243     Byron Alan M 2099 3
244   CM Osuna Vega Enrique 2102 3
245   FM Baert Andy 2164 3
246     Hewson Brian W R 2024 3
247     De Graaf Dick 2152 3
248     Compton Alistair 2082 3
249     Herzwurm Robert 2123 3
250     Burke Mitchell R 1989 3
251     Gillis Onieva Celia 1848 3
252     Vilarnovo Caamano Jose 1981 3
253   WIM Makka Ioulia 2167 3
254     Biegel Thomas 1984 3
255   CM Dev Shah 1977 3
256     Van De Groep William 1972 3
257   CM Helin Mikael 1962 3
258     Yilmaz Kazim 1656 3
259     Mozelius Peter 1871 3
260     Kozarcanin Sead 2048 2.5
261     Bjerre Tavs 2071 2.5
262     Dasaolu Rotimi 2064 2.5
263     Adewole Adeyinka 2001 2.5
264   CM Reuben Stewart 2045 2.5
265     Gravett Alan D 1825 2.5
266     Francois-Haugrin Said 1714 2.5
267   FM Sanchez Jerez Emilio Miguel 2330 2
268     Ansari Athar 1919 2
269   FM Odeh Kenneth 1922 2
270     Wilson Matthew R 1782 2
271     Edvardsen Ragnar 1968 2
272     Redondo Flores David 2000 1.5
273     Opasiak Dustin Tennessee 1797 1.5
274     Mifsud T. 2250 0
275     Bullock Lee 1572 0
276   FM Schwartz Ylon 2267 0
277     0 0 0 0
278     0 0 0 0
279     0 0 0 0
280     0 0 0 0